فناوری ما

  1. صفحه نخست
  2. |   فناوری ما

فناوری ما

ساخت افزایشی (که قبلا بیشتر به عنوان نمونه سازي سریع شناخته می شد) به مجموعه ای از فناوري های ساخت اتلاق می شود که براي تولید قطعات نهایی به طور مستقیم از روی فایل سه بعدي کامپیوتری(CAD) به صورت لایه لایه، به کار گرفته میشوند .این روش های ساخت، از این جهت که در آن ها از ابزار براي تولید قطعه استفاده نمی شود، در نقطه مقابل روشهای سنتی ساخت و تولید یعنی روش های جابجایی و کاهشی قرار میگیرند .


فناوري ساخت افزایشی، فناوري است که از دهه 80 میلادي به تدریج پا به عرصه وجود گذاشته و در ده سال اخیر جایگاه بسیار مهمی در توسعه صنایع ساخت و تولید پیدا کرده است. بگونه اي که بسیاری از پژوهشگران معتقدند که این فناوری، انقلابی در صحنه صنایع ساخت قطعات ایجاد نموده و آینده این صنعت را دگرگون خواهد نمود.


مزیت اصلی روش های ساخت افزایشی توانمندی این روش ها در تولید قطعات با پیچیدگی هندسی بسیار بالاتري نسبت به روش هاي سنتی ساخت و تولید است، بدون اینکه نیاز به قالب سازی باشد . این مزیت باعث می شود که قیود طراحی نسبت به روش هاي دیگر تا حد زیادي کاهش پیدا کرده و از این رو طراح قطعات صنعتی دیگر لازم نیست تا محدودیت هندسی براي قطعات مورد طراحی قائل شود، چرا که از منظر روش هاي ساخت افزایشی به دلیل ساخت قطعات به صورت لایه لایه، تولید هر قطعه با هر پیچیدگی هندسی با تولید یک مکعب ساده و یا یک استوانه به یک اندازه ساده است و هزینه مالی وزمانی بیشتری در بر نخواهد داشت .

 

 


از میان تکنیک های مختلفی که در فناوري ساخت افزایشی وجود دارد، تفجوشی انتخابی با لیزر(Selective Laser Sintering - SLS)،روشی است که از روش های صنعتی به حساب می آید و توانمندی خاصی در تولید قطعات با هندسه پیچیده، دقت ابعادي خوب و استحکام مکانیکی بالا داشته و همچنین می تواند با دامنه وسیعی از مواد، پلیمر هاي مهندسی، فلزات، سرامیک ها و کامپوزیت ها، کار کند . شاید بتوان دستگاه SLS را صنعتی ترین روش ساخت افزایشی نامید .


دستگاه SLS از دستگاه هایی است که به وسیله ماده اولیه پودری شکل به ساخت قطعه می پردازد، از این رو "پودر پایه" است. سیستم هاي مختلفی در یک دستگاه SLS به همراه یکدیگر کار می کنند تا قطعه ساخته شود. تمام فرآیند هاي اصلی ساخت قطعه در دستگاه SLS در محفظه ساخت دستگاه صورت می گیرد لذا به آن لقب قلب دستگاه را داده ایم.

 


ساخت قطعه در دستگاه SLS به این صورت رخ می دهد که :


ابتدا فایل STL قطعه به دستگاه داده می شود .و دستگاه فایل مورد نظر را آماده برای ساخت می کند.


در اینجا ساخت فیزیکی قطعه آغاز می شود . . در این مرحله، ابتدا یک لایه پودر توسط مکانیزم لایه نشانی بر روي سطح پلاتفورم پخش می شود. ضخامت لایه می تواند متفاوت باشد اما معمولا عددی در حدود 100 میکرون است که با کم و زیاد شدن آن، سرعت و دقت دستگاه کم و زیاد می شود. سپس طرح مورد نظر که از طرح لایه لایه شده ی جسم منشا می گیرند توسط سیستم اسکن لیزر بر روي سطح پودر مارك می شود. توان حرارتی لیزر باعث می شود که ذرات پودر در نقاط مارك شده به یکدیگر جوش بخورند و یک جسم جامد را تشکیل دهند . سپس این سیکل تکرار می شود و دوباره یک لایه دیگر از پودر بر روي لایه قبلی ریخته می شود و این فرآیند تا آخر و ساخت کامل قطعه ادامه پیدا می کند.